Kaç çeşit klima modeli vardır?
İklimsa’da 4 marka ve 100’den fazla farklı klima modeli bulunuyor. Klima ürün gamında duvar tipleri, ticari tip klimalar (Kaset tipi, salon tipi, yer/tavan tipi, kanallı tip), VRF (Değişken debili klimalar) ve multi tip gibi mekânın büyüklüğüne ve ihtiyacına uygun seçenekler sunuyor.
Split klima sistemi nedir?
Soğutma sistemi elemanlarının iki ya da daha fazla gövde içine yerleştirilmesi ile oluşan cihazlara "Split Klima" adı verilir. Split kelimesinin anlamı, ayrık, bölünmüştür. Soğutma sistem elemanlarının ayrı gövdeler içinde olması kullanıcıya avantaj sağlamaktadır. Kompresör, genleşme elemanı ve kondenser (yoğuşturucu) dış üniteye yerleştirilmiştir. Evaporatör (buharlaştırıcı) iç ünite adı verilen gövde içine yerleştirilerek bu tip klima ortaya çıkmıştır. En büyük avantajı, ses kaynağı olan kompresörün ayrı bir gövde ile dış ortamda kalması ve iki ünite arasındaki bağlantının soğutucu akışkanın geçeceği bakır borular ve sinyal hattı ile yapılabilmesidir.
RAC ve PAC ne demektir?
RAC (Residential Air Conditioning - Konut İklimlendirme) split sistemleri, 2 - 12,5 kW kapasiteye sahip, ev ve küçük iş alanları için idealdir. PAC (Package Air Conditioning- Paket Klima) split sistemleri genellikle kapasite bakımından daha yüksektir ve kapasiteleri 4 - 25 kW arasında olan orta ila büyük ticari uygulamalar için tasarlanmıştır.